Pergola SİSTEMLERİ?

Tüm hava şartlarına hazırlıklı olun.

Pergola sistemleri, estetik ve işlevsel değere sahip, rahatlık ve konfor sağlayan yapılardır. Yağmur suyunu tahliye ederek, iç mekanın kuru ve konforlu kalmasını sağlar. Bağımsız olarak veya bir duvara dayanarak kurulabilir. Pergola sistemleri etrafı, talebe göre camla kapatılabilir. Ayrıca, pergola yapısını açılır kapanır kış bahçesine dönüştürebilirsiniz. Böylece bahçenizde, verandanızda ya da balkonunuzda pergola altında kış aylarında da sanki açık alandaymış gibi soğuktan etkilenmeden kışın tadını çıkarabilirsiniz.

Pergola Nedir?

Diğer adıyla güneşlik yaz ve kış aylarında olumsuz hava koşullarından koruyan sistemlerdir. Açılır kapanır tavanı bulunan pergola, su geçirmez malzemelerle tasarlanır. Yağmurlu havalarda yağmurluk, güneşlik havalarda gölgelik işlevi görür. Çatıyı destekleyen dört dikey direkli açık bir yapıdır. Pergolalar bağlantısız olabilir veya bir duvara bağlanabilir. Ahşap, çelik, alüminyum veya vinil gibi malzemelerden tasarlanabilir.

Amacı Nedir?

Pergola sistemleri, dışarıda yemek yeme alanı ya da eğlence ve oturma alanları için gölgelik olabilir. Mekanlara mahremiyet ve ek kullanım alanı sağlar. Açık hava etkinlikleri için ideal bir ortam oluşturur. İç ve dış mekan arasındaki uyumu iyileştirir ve bir mekanın iç alanı gibi kesintisiz uzanabilir.

Nasıl Yapılır?

Kullanıldığı alana göre farklı özellikle tasarlanır. Kısa sürede kurulabilen, az bakım gerektiren basit bir yapıdır. Ancak, dekoratif veya örtülü pergola tasarımlarının kurulumu zor olabilir. Uzman kişiler tarafından kurulabilir. Pergolalar, güneş ışığına ve temiz havaya açık olarak üretilebilir. Bununla birlikte; dış mekan ışıkları, tavan vantilatörleri, asma süslemeler, perdeler ve kanopiler gibi farklı uygulamalarla özgünleştirilebilir.

Pergola Çeşitleri

Pergola sistemleri, farklı özelliklerle donatılabilir. Bazı çeşitleri şunlardır;

Motorlu pergola: Raylar üzerinde hareket eden bir sistemdir. Oval şekilli, eğimli ya da düz modellerde tasarlanabilir. Ahşap veya alüminyum yapılara uyarlanabilir. Hareketli bir tavan sistemi vardır.

Otomatik pergola: Özel bir gergi sistemi ile çalışan otomatik pergola, farklı hava koşullarına karşı dayanıklı bir yapıdadır. Uzun ömürlüdür. Farklı mekanlara uyum sağlayabilir. Kafe ve restoran dış mekanlarında yaygın olarak kullanılır. Ayrıca, konutların bahçe ve teras kapatmalarında her mevsim kullanım sağlar.

Seçim Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doğru seçimi yapmak için farklı kriterleri dikkate almanız ve kendinize doğru soruları sormanız gerekir. Bölgenizin iklim koşulları, yerleştirmek istediğiniz yer, bütçeniz, çatı için malzeme seçimi ve estetik.

Hangi Malzemeler Kullanılmalıdır?

Pergolanızı seçmek için malzemesini seçmelisiniz: PVC, ahşap, alüminyum, ferforje, her birinin avantajları ve dezavantajları vardır.

Ahşap

Ahşap pergola geleneksel bir ev için mükemmeldir, pergolanız çevreye iyi entegre olduğundan uyumlu bir sonuç elde edersiniz.

Ahşap daha ucuz olma avantajına sahiptir ve asil bir malzemedir. Sağlam, doğal ve sıcak, bu ekstra alana belirli bir şenlik getiriyor. Tek dezavantajı yağmura, neme ve böceklere dayanacak şekilde dikkatle korunmalı ve düzenli bakım yapılmalıdır. Aksi takdirde, zamanla hasar görür. Düzgün bir şekilde muhafaza edildiğinde, ahşap bir pergolanın en az 15 yıl ömrü vardır. Bahçelere estetik katar.

Ferforje

Ferforje, bir pergolayı çok uzun süre ayakta tutma imkanı sunan bir seçenektir. Estetiktir, hatta eve veya bahçeye romantik bir yön verir. Sağlam, zarif, zamansız ve darbelere dayanıklı, kusursuz bir malzemedir. Tek dezavantajı korozyon riskidir, ancak her iki yılda bir anti-korozyon tedavisi uygulayarak veya belirli bir demir boya ile boyayarak bunu önleyebilirsiniz. Ferforje çok ağırdır, bu yüzden monte edileceği alanın yapısına dikkat edilmelidir

Pvc 

Çok çağdaş bir görünüm kazandıran PVC hafif, modern, ucuz ve tüm dış mekan stilleriyle uyumludur. Bununla birlikte ömrü diğer pergolalara göre daha azdır.

Bakımları için temiz su ile yıkamak yeterlidir. Özel bir bakıma ihtiyacı yoktur.

Alüminyum

Alüminyum, mükemmel ısı yalıtımı olan bir malzemedir, uzun süre açık havada direnir ve kötü hava koşullarıyla nasıl başa çıkacağını bilir. Tasarımları çeşitlidir ve herkes dış cephesiyle en uyumlu bir pergolayı kolayca bulabilir.

Herhangi özel bir bakım gerektirmez. Zamana karşı sağlam ve dayanıklıdır. Bu nedenle fiyatları daha pahalıdır.

SidingTürk olarak pergola sistemlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizim ile iletişime geçiniz.